Koučing alebo terapia?

25.07.2022

Koučing alebo terapia?

na to aby sa niekto vedel správne rozhodnúť, či chce kouča alebo terapeuta, je potrebné sa vedieť zorientovať, čo vlastne kto ponúka. V súčasnosti je na trhu totiž nepreberné množstvo možností koho osloviť.

Platí tu jedno podstatné pravidlo a tým je, že koučing sa orientuje na budúcnosť a terapia na minulosť. Terapiu by mal vyhľadať ten, kto cíti, že sa z nejakého dôvodu nevie pohnúť dopredu, čosi z minulosti ho neustále ťahá dozadu a neumožňuje mu sa posúvať vpred. Môžu to byť rôzne traumy, depresie, hlboký žiaľ, dysfunkčné chovanie.

Ak však niekto cíti, že chce a môže ísť dopredu a minulosť má z väčšej časti vyriešenú a je s ňou zmierený, vtedy sa hodí viacej koučing. Znamená to teda, aby mal koučing plný účinok, klient by mal byť v štádiu, že má plnú pozornosť a energiu na konkrétne kroky a aktivity spojené s vytýčeným cieľom.

Niekedy je vhodné kombinovať koučing aj terapiu zároveň, ak sa vyskytne niečo, čo cíti kouč, že klienta ťahá naspäť a potrebuje sa od toho oslobodiť, ale je v štádiu, že je v pozícii ísť dopredu a má plnú zainteresovanosť. Kouč môže pomôcť s určitými tipmi, ako na to, ale v zásade by malo platiť, že sa orientuje na konkrétne kroky k stanovenému cieľu do budúcnosti. Klient by nemal očakávať, že kouč s ním bude riešiť rany z minulosti. Terapeuti obvykle zasa nekoučujú klienta, pokiaľ sa nejedná o terapeutický koučing.

Koučing pomáha posunúť sa z prítomnosti do budúcnosti. Je pre tých, ktorí sú pripravení vytvoriť budúcnosť svojich predstáv, dosiahnuť plnohodnotný život, využiť vlastného potenciálu a pretaviť tak sny v realitu.